Regały i komody w salonie – jakie wybrać?

Regały i komody we wnętrzu, mają za zadanie nie tylko ładnie wyglądać, ale przede wszystkim spełniać szereg funkcji. Wybór odpowiedniego mebla jest kłopotliwy, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę kilka najważniejszych kwestii. Należy zastanowić się nad stylem całego salonu, przeznaczeniem mebla i wielkością pomieszczenia. Dopiero po odpowiedzi na te pytania, można wybrać odpowiedni regał lub komodę z szeregu dostępnych na rynku opcji. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Regały i komody w salonie – zalety

Salon jest wizytówką całego domu. To w nim spotyka się cała rodzina, tak odbywają się obiady i wszelkie imprezy. Dlatego warto zastanowić się nad odpowiednim zagospodarowaniem tego miejsca. Odpowiednim wyborem będą regały i komody. To one wprowadzą ład w pomieszczeniu i nadadzą mu wyjątkowego stylu. Jakie jeszcze mają zalety?

  • wyglądają estetycznie i stylowo
  • są miejscem do przechowywania
  • można na  nich wyeksponować drobiazgi
  • wprowadzą do salonu porządek
  • odpowiednio dobrane – będą główną ozdobą pomieszczenia

Regały i komody – jakie wybrać?

regały i komody

Najlepiej zacząć od kwestii praktycznych i zastanowić się nad wielkością mebla. Większe regały i komody pomieszczą więcej rzeczy, jednak nie będą wyglądały atrakcyjnie w małych pomieszczeniach. Odpowiednio dobrany rozmiar sprawi, że salon zyska na estetyce. Jeżeli regał lub komoda będą za duże – zdominują pomieszczenie. Należy pamiętać o tym, że nawet mały regał pomieści wiele rzeczy, które możesz układać jedne na drugich. 

Jeżeli mowa o względach wizualnych, salon będzie wyglądał dobrze, jeżeli wszystkie meble będą do siebie pasowały. Oznacza to, że regały i komody należy dopierać do wybranej wcześniej aranżacji całego pomieszczenia. Dzięki temu salon zachowa elegancki i klasyczny styl.

Podczas wyboru odpowiedniego mebla wiele osób zastanawia się czy postawić na otwarty regał, czy może taki z zamkniętymi drzwiczkami. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a wszystko zależy od tego, do czego chcą go używać domownicy. Otwarty regał będzie lepiej służył tym, którzy chcą wyeksponować książki, albumy, czy pamiątki z rodzinnych wakacji. Jest odpowiednim rozwiązaniem do nowoczesnego wnętrza. Jest jednak jedno zastrzeżenie. Utrzymanie porządku w otwartym regale jest o wiele trudniejsze. Regał oraz komody wyposażone w zamykane drzwiczki lub szuflady sprawdzą się w domu, w którym brakuje miejsca na przechowywanie. Można w nich schować rzeczy osobiste, dokumenty, ale również pościel czy odzież której nie używa się na co dzień. To rozwiązanie sprawi, że utrzymanie porządku będzie o wiele łatwiejsze, a w domu szybciej zapanuje harmonia. 

Jak wyeksponować regał i komodę w salonie?

Meble mogą być nie tylko praktyczne ale również mogą służyć za ozdobę pomieszczenia. Wystarczy je odpowiednio zaaranżować. Jednym z najmodniejszych ostatnio rozwiązań jest umieszczenie na regale lub komodzie lampek. Wieczorem wystarczy je włączyć, by otrzymać wyjątkowy klimat. Dekoracja może również zmieniać się w zależności od pór roku albo świąt. Książki na regale można ułożyć kolorystycznie, co z pewnością przyciągnie uwagę gości. Świeżo i klasycznie będą również wyglądały wszelkiego rodzaju kwiaty. W ciepłe pory roku można postawić na świeże, cięte róże lub tulipany.