Takim zestawem warto się pochwalić – naczynia porcelanowe

Akcesoria do domu to ulubiony przez wszystkie kobiety temat zakupów. No może na równi z butami i torebkami i na pewno nie mniej ważny. W końcu, w czym serwujemy sobie kawę lub herbatę ma niebagatelne znaczenie. Przykładamy do tego równie dużą wagę co do samego napoju. Wszyscy przecież dobrze wiemy, że herbata zupełnie inaczej smakuje ze szklanki, a zupełnie inaczej z kubka. I zupełnie inaczej smakuje obiad z porcelanowej zastawy. 

Czym chata bogata

Kiedyś porcelana świadczyła o zamożności domowników. Była produktem luksusowym, który często zdobił komody i kredensy w salonach i jadalniach. Czy dużo zmieniło się od tego czasu? Niekoniecznie. Piękna porcelana do dzisiaj jest elementem zdobniczym niejednego domu, a pani domu wyciągająca ją, aby zaserwować na niej przygotowane potrawy swoim gościom lub domownikom, oczekuje komplementów z tego powodu. Podając posiłki na najlepszych zestawach obiadowych lub kawę w pięknym porcelanowym serwisie, podajemy zaproszonym osobom do stołu właściwie to, co mamy najlepszego. Z powodzeniem można by powiedzieć, że czym chata bogata, tym rada. 

Rodzaje porcelany

Rodzajów porcelany jest kilka, a podział uzasadniony jej składem chemicznym. Wyróżniamy więc przede wszystkim porcelaną miękką i twardą, a także kostna, podstawowa i wzmocniona. Ze względu na funkcje, jakie pełni, można ją również podzielić na użytkową, ozdobną i techniczną. Porcelana składa się z materiałów, które w zależności od rodzaju porcelany, różnią się proporcjami. Jest to kaolin, kwarc oraz skaleń. Porcelana twarda wypalana jest w wyższych temperaturach. 

To ona właśnie jest najpopularniejsza, jeśli chodzi o porcelanę 

w naszych domach. Jest biała, gładka, i cienka i można ją barwić ograniczoną ilością kolorów. Porcelana miękka jest najszlachetniejszą jej odmianą i można ją barwić szeroką paletą kolorów. Najpiękniejsze ozdobne porcelanowe akcesoria to prawdziwe dzieła sztuki. Porcelana podstawowa jest nieco grubsza, a wzmocniona i kostna zdecydowanie bardziej twarde. Ale z czego tak naprawdę słynie zastawa Karolina i jakie są jej cechy charakterystyczne?

Co wyróżnia porcelanę od innych tworzyw, z których produkowane są nasze naczynia?

Na pewno znaczenie ma tutaj jej delikatność i kruchość. Wszystkie elementy są zawsze precyzyjnie wykonane, a motywy dekoracyjne niezwykle piękne i różnorodne. Niektórzy zwracają również uwagę na jej grubość – im cieńsza, tym wyższa cena oraz na kolor – im bardziej biała, tym lepszej jakości. Ale głównym wyznacznikiem jest po prostu przezroczystość. Naczynia z prawdziwej porcelany przepuszczają światło, czego nie można powiedzieć o innych materiałach. Podobno zwraca się jeszcze uwagę na charakterystyczny dźwięk, jaki wydają naczynia. Z czego słynie porcelana Karolina? Jest nieprzepuszczalna dla gazów i cieczy oraz odporna na uszkodzenia mechaniczne. Tym samym stanowi idealne tworzywo dla naszych obiadowych kompletów, serwisów kawowych czy herbacianych. Nie zapomnijmy również, że wykorzystuje się ją także do innych akcesoriów zdobniczych jak wazony czy serwetniki.